Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kenelle palveluita tuotetaan ja miksi? : käsityksiä asiakkuuksista ja arvontuotannosta kunnallisissa palveluissa

Tervi, Elina (2019)

 
Avaa tiedosto
TerviElina2019.pdf (922.0Kt)
Lataukset: 



Tervi, Elina
2019

Politiikan tutkimuksen tutkinto-ohjelma - Degree Programme in Politics
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2019-04-29
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-201904301566
Tiivistelmä
Pro gradu -tutkielmani aiheena ovat asiakkuudet ja arvontuotanto kunnallisissa palveluissa. Teemoja lähestytään tapaustutkimuksena Tampereen kaupungin toiminnassa. Tarkasteltaviksi palveluiksi on valittu varhaiskasvatus, perusopetus, joukkoliikenne ja rakennusvalvonta. Tutkimuskysymykset ovat 1. Millaisina arvo ja asiakkuus näyttäytyvät kaupungin strategiassa?, 2. Miten arvon tuottaminen ymmärretään kunnallisessa palvelutuotannossa? ja 3. Minkälaista asiakkuutta eri palveluissa tunnistetaan?

Tutkielmani teoreettinen viitekehys rakentuu John Alfordin julkisten palvelujen asiakkuuksien mallin sekä yksityisen asiakasarvon ja julkisen arvon käsitteiden varaan. Asiakkaalle syntyvä yksityinen asiakasarvo ja kollektiivisesti koettu julkinen arvo ovat usein julkisten palvelujen tuotannossa keskenään ristiriidassa, joten tutkielmassa pyritään selvittämään, miten tämä ristiriita näyttäytyy palvelujen suunnittelussa ja tuottamisessa.

Tutkielmani aineistona ovat Tampereen kaupungin strategia Tampere - Sinulle paras sekä tammikuussa 2019 kerätty haastatteluaineisto, jossa tiedonantajina on tarkasteltavien palvelujen hallinnossa työskenteleviä henkilöitä. Haastattelut toteutettiin puolistrukturoituina teemahaastatteluina. Molempien aineistokokonaisuuksien analyysi nojautuu sisällönanalyysin menetelmiin, koska tavoitteena on tunnistaa asiakkuudelle ja arvontuotannolle annettavia merkityksiä ja niihin liittyviä käsityksiä. Tutkielmassa ei tavoitella yleistettävyyttä.

Analyysin pohjalta voidaan todeta, että kunnallisten palveluiden asiakkuus on moninaista eikä mikään käytettävissä olevista asiakkuusmalleista vastaa tarkasteltujen palveluiden asiakkuutta täysin. Arvontuotannon suhteen julkinen arvo näyttäisi painottuvan kunnallisissa palveluissa. Huomionarvoista on se, että ennakko-oletusten vastaisesti yksityinen asiakasarvo ja julkinen arvo eivät vaikuta olevan keskenään ristiriidassa kaikissa palveluissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [42034]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste