Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Kandidaatintutkielmat
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Automaattinen ohjelmistotestaus mikropalveluarkkitehtuurissa

Koskela, Lauri (2018)

 
Avaa tiedosto
koskela.pdf (516.2Kt)
Lataukset: 



Koskela, Lauri
2018

Tietotekniikka
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta - Faculty of Computing and Electrical Engineering
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2018-10-03
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201808312245
Tiivistelmä
Mikropalveluarkkitehtuuri on yleisesti pilviympäristöissä käytetty ohjelmistoarkkitehtuuri, jossa ohjelmisto koostuu useasta pienestä palveluohjelmasta eli mikropalvelusta. Kunkin palvelun vastuualue on kapea, ja palvelut hyödyntävät toisiaan koko ohjelman toiminnallisuuden saavuttamiseksi. Monista erillisistä osista koostuva arkkitehtuuri tuo haasteita myös ohjelmiston testaukseen. Tämän kandidaatintyön tarkoituksena on tutkia mikropalveluohjelmistojen testausmenetelmiä. Työssä keskitytään automaattitesteihin ja esitellään eri tekniikoita, joiden avulla mikropalveluohjelmiston testaus onnistuu tehokkaasti.

Hyvä tapa ohjata automaattitestien suunnittelua on testipyramidimalli, joka kuvaa testien jakamista usealle eri tasoille. Yksikkötestit ja erilaiset integraatiotestit ovat yleisesti käytössä kaikessa ohjelmistokehityksessä ja myös mikropalveluarkkitehtuurissa. Mikropalveluja käytettäessä palvelujen välisten rajapintojen testaaminen on tärkeää. Tämä tehdään usein käyttäen kuluttajavetoisia sopimustestejä. Testeissä pääpaino tulisi olla pienillä ja nopeilla yksikkö- ja integraatiotesteillä. Työssä havaittiin, että haasteet yksinkertaisten testitapauksien toteutuksessa liittyvät ensisijaisesti testiympäristön valmisteluun.
Kokoelmat
  • Kandidaatintutkielmat [10744]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste