Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hyviä käytäntöjä käyttäjäkeskeisen suunnittelun integroimiseksi ohjelmistokehitysprojekteihin

Leppänen, Tiia (2017)

 
Avaa tiedosto
Leppanen.pdf (2.118Mt)
Lataukset: 



Leppänen, Tiia
2017

Tietotekniikan koulutusohjelma
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta - Faculty of Computing and Electrical Engineering
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2017-02-08
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tty-201701191060
Tiivistelmä
Diplomityön tavoitteena oli löytää hyviä käytäntöjä ja toimintatapoja, joilla yritykset integroivat käyttäjäkeskeisen suunnittelun mukaan ketterään ohjelmistokehitykseensä. Käytäntöjen ja toimintatapojen löytämisen tarkoituksena on helpottaa ja auttaa muita yrityksiä käyttäjäkeskeisen suunnittelun integroimisessa osaksi ketterää ohjelmistokehitystä, joka edelleen koetaan paikoin haastavaksi.

Diplomityö toteutettiin kirjallisuusselvityksen, haastattelujen ja verkkoaineistoanalyysin avulla. Kirjallisuusselvityksellä perehdyttiin aiheeseen liittyvään tutkimukseen käytännöistä ja toimintatavoista etenkin käyttäjäkeskeisen suunnittelutyön osalta. Haastatteluiden avulla kartoitettiin kuuden suomalaisen ohjelmistoyrityksen käytäntöjä ja toimintatapoja integrointihaasteiden ylittämiseksi, ja näkemyksiä, miten integrointia voisi edelleen parantaa. Verkkoaineistoanalyysin avulla laajennettiin näkemystä tämän hetken todellisista ja vaihtoehtoisista käytännöistä ja toimintatavoista. Verkkoaineistoanalyysi piti sisällään blogeja, verkkoartikkeleja ja verkossa käytyjä aiheeseen liittyviä ammattilaisten keskusteluja.

Kirjallisuuden, haastattelujen ja verkkolähteiden pohjalta laaditut hyvä toimintatavat ohjeistavat ja auttavat ohjelmistoyrityksiä muodostamaan integroituja tiimejä, tukemaan sujuvaa kommunikaatiota, hyväksymään epäonnistumisia, ja parantamaan ketterää prosessia käytännön tasolla. Suositellut käytännöt ja toimintaohjeet toimivat ohjeistuksena myös muille kuin ohjelmistoalan yrityksille tilanteissa, joissa organisaation halutaan muotoutuvan ketterämmäksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [41871]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste