Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
Trepo
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Trepo
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Visuaalisen mallin kehittäminen datalla johtamisen tueksi tuotanto-organisaatiossa : Tapaustutkimus puutuoteteollisuuden yrityksessä

Kärki, Marika (2026)

 
Avaa tiedosto
KarkiMarika.pdf (1.655Mt)
Lataukset: 



Kärki, Marika
2026

Johtamisen ja tietotekniikan DI-ohjelma - Master's Programme in Management and Information Technology
Johtamisen ja talouden tiedekunta - Faculty of Management and Business
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Hyväksymispäivämäärä
2026-02-23
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:tuni-202602202691
Tiivistelmä
Yrityksien omistuksessa on paljon dataa, mutta se on usein vaikeasti saatavilla ja hyödynnettävissä. Tämän tutkimuksen tavoitteena oli luoda puutuoteteollisuuden kohdeyrityksen strategian ja tavoitteiden mukainen visuaalinen malli datalla johtamisen mahdollistamiseksi tuotanto-organisaatiossa.

Tutkimus toteutettiin laadullisena tapaustutkimuksena kohdeyrityksessä. Tutkimus sisälsi teoreettisen viitekehyksen, joka muodostuu datanhallinnan, tiedonhallinnan, analytiikan, tiedolla johtamisen ja datan strategisen hyödyntämisen ympärille. Tutkimuksen tutkimusaineisto kerättiin viiden haastattelun avulla. Haastateltavat olivat kohdeyrityksen yhden tuotantoyksikön esihenkilötehtävissä toimivia henkilöitä.

Tulokset osoittavat, että kohdeyrityksessä on tarve datalle johtamisen tueksi rakennettavalle raportille ja sitä tullaan hyödyntämään monipuolisesti erilaisissa käyttötarpeissa. Datat, jota datalla johtamisen tueksi kaivataan ovat laatudata, linjakohtainen tuotantodata ja tehokkuusdata sekä työtuntidata. Raportista kaivataan visuaalisesti esitettyä raporttia, joka hyödyntää trendi- ja pylväskuvaajia nopeaan ja helppokäyttöiseen datan saatavuuteen. Raportilla on oltava kattavat seurattavan ajanjakson valinnat, jotka tukevat niin vuorokohtaista, päivittäistä, viikoittaista, kuukausittaista kuin vuosittaistakin seurantaa sekä datan kehityksen seurantaa. Raportti mahdollistaa järkevän, laadukkaan ja tehokkaan toiminnan varmistamisen, päätöksenteon, henkilöstöjohtamisen ja tulevaisuuden suunnittelun. Tutkimuksessa kerätty aineisto ja teoreettinen viitekehys tukivat toisiaan.

Raportointimallin palautekyselyn vastausten perusteella luodun raportointimallin koettiin vastaavan odotuksia hyvin ja se palvelee kyseisen tuotanto-organisaation tarpeita. Raportin visualisoinnista koettiin tulevan esiin mallin luojan hyvä kokemus tuotantoympäristöstä. Hyvinä asioina raportointimallissa koettiin selkeä visualisointi, jonka avulla yhdellä silmäyksellä on nähtävillä oleellinen informaatio. Raportit ovat yksinkertaisia käyttää, joten käyttäjäystävällisyys on huomioitu. Näin ollen voidaan todeta, että tutkimuksen tavoitteessa onnistuttiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytteet - ylempi korkeakoulututkinto [42164]
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetTiedekunta (2019 -)Tiedekunta (- 2018)Tutkinto-ohjelmat ja opintosuunnatAvainsanatJulkaisuajatKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Kalevantie 5
PL 617
33014 Tampereen yliopisto
oa[@]tuni.fi | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste